کارتن سه لایه از دو لایه ی صاف   و یک لایه ی فلوت در میانه آن تشکیل شده است. کارتن های ۳ لایه به نسبت کارتن های ۵ لایه قیمت مناسب تری دارند و دلیل ارزان تر بودن این نوع کارتن ۲ لایه کاغد کمتر است . فلوت میانی در  کارتن های سه لایه  می تواند از انواع فلوت باشند  که با توجه به کاربرد و نیاز مشتری نوع فلوت انتخاب میگردد. جنس ورق های فلوت و لاینر می تواند متفاوت باشد و این موجب خواهد شد تا استحکام کارتن ها نیز متفاوت باشد. بسته بندی مناسب برای یک کالا صرف نظر از معرفی آن محصول و جنبه تبلیغاتی آن نقش بسزایی در حفظ کالا در برابر انواع آسیب ها از جمله ضربه ، رطوبت و… دارد, پس لازم است به کیفیت آن اهمیت داده شود .

همان طور که از نام کارتن سه لایه ( 3لایه ) ( اصطلاحا به آن کارتن 3لا ( کارتن سه لا )می گویند) مشخص است از سه لایه یا اصطلاحا 3لا تشکیل شده است .

این کارتن کاربرد زیادی در بسته بندی کالاها دارد. جنس لایه فوقانی و زیرین این کارتن لاینر ( Liner )  و لایه میانی آن از جنس فلوت ( Flutes ) یا همان مقوای موج دار ( کنگره ) تشکیل شده است ، که با چسب به یکدیگر متصل شده اند .

باید در نظر داشته باشید جنس ورق های فلوت و لاینر می تواند متفاوت باشد و این موجب خواهد شد تا استحکام کارتن ها نیز متفاوت باشد. بسته بندی مناسب برای یک کالا صرف نظر از معرفی آن محصول و جنبه تبلیغاتی آن نقش بسزایی در حفظ کالا در برابر انواع آسیب ها از جمله ضربه ، رطوبت و… دارد. پس لازم است به کیفیت آن اهمیت داده شود .

مراحل ساخت کارتن سه لایه ( کارتن 3لایه )

همان طور که در بالا توضیح داده شد لایه میانی کارتن سه لایه ( 3 لایه ) فلوت است که از کاغذهای بازیافتی تشکیل شده است. امروزه با افزایش تکنولوژی توانایی تولید کاغذ صاف با کاغذهای بازیافتی وجود دارد. لیکن برای داشتن کیفیت بالاتر بهتر است از ورق های تازه استفاده شود .

لایه صاف خارج کارتن که به آن لایه خارجی نیز می گویند صیقلی تر و مقاوم تر در برابر آب می باشد. برای تولید این لایه از درختانی چوب نرم و دارای فیبرهای بلندتری هستند مانند صنوبر و کاج استفاده می گردد و برای تولید لایه صاف داخلی کارتن که به آن لایه داخلی نیز می گویند. از درختان با چوب های سخت تر مانند بلوط و چنار استفاده می شود .

روش تولید خمیر کاغذ برای کارتن سه لایه ( کارتن 3لایه )

پس از قطع شدن درختان ، چوب ها با ماشین های مخصوص خرد می شوند و به ورقه های نازک چیپسی تبدیل می شوند. و سپس بسته به نوع مورد نیاز وارد چرخه تولید خمیر کاغذ به صورت شیمیایی و یا چرخه تولید خمیر کاغذ به صورت مکانیکی می شوند

در روش شیمیایی ابتدا از یک محلول قلیایی برای هضم چوب استفاده می شود. سپس به آن محلول سدیم سولفات و یا سولفیت که البته سولفات رایج تر است را می افزایند که موجب حذف لیگنین می شود و به این ترتیب مقوای قهوه ای رنگی با کیفیت بالا تولید می شود که البته می توان طی مراحلی آن را سفید رنگ نیز کرد .

در روش مکانیکی ورقه ها را از یک رنده خاص برای حذف بافت مقاوم چوب از جمله لیگین استفاده می شود. به دلیل اینکه این روش بازدهی صد در صد ندارد، کاغذ تولیدی بی کیفیت است. اما چون هزینه کمی دارد به صورت گسترده ای استفاده می شود .

روش تولید کاغذ موج دار یا فلوت برای کارتن سه لایه ( کارتن 3لایه )

کاغذ موج دار در استحکام کارتن نقش بسیار مهمی دارد. زیرا موجب حفاظت محصول در برابر ضربه و فشردگی می شود. برای تولید فلوت ، کاغذ وارد دستگاه مخصوصی برای موج دار شدن می شود .

به عنوان مثال در ورق کنگره ای به کار رفته، بسیار مهم است که ارتفاع هر فلوت و فاصله آن از فلوت بعدی به چه میزان است. زیرا همین مورد می تواند تاثیر به سزایی در استحکام  و مقاومت این کارتن داشته باشد. کارتن سازی گلبرگ ، کارتن سازی در کرج می باشد که با بیش از یک دهه سابقه درخشان در تولید کارتن سه لایه ( 3لایه ) یا اصطلاحا کارتن سه لا ( 3لا ) به عنوان تولید کننده کارتن باکیفیت شناخته شده است .

روشی که اخیرا برای تولید استفاده می کنند روش  R نام دارد که موجب کاهش ضخامت و افزایش حجم در کارتن سه لایه ( کارتن 3لایه ) می شود که این خود سبب 30درصد بهبود در چاپ و کاهش میزان گاز  CO2 در روند تولید می شود .
                                        طراحی سایت : پیام گستر